Márkus professzor úr harminchét éves felsőoktatási múlttal rendelkezik. Az első 22 évben a Budapesti Műszaki Egyetemen oktatója volt. Geodéziát, számítástechnikát, programozást, később térinformatikát, térbeli műveleteket, térbeli módszereket, térinformatikai menedzsmentet oktatott. Részt vállalt a BME angol nyelvű térítéses képzésében is. Fél évig a Salzburgi Egyetemen is dolgozott vendégprofesszorként. Geodéziai automatizálás témában számos informatikai kutatási projekt vezetését látta el. A kilencvenes évek elején volt több, a térinformatika elterjesztését célzó, kezdeményezése. Közülük kiemelkedik az NCGIA CC amerikai térinformatikai oktatási törzsanyag magyarra fordítását, és hazai környezetre adaptálását végző projekt megszervezése. Ebben öt magyar egyetem és négy kutatóintézet munkáját koordinálta és irányította.  

1994-ben pályázat útján került Székesfehérvárra, ahol feladata a Térinformatika Tanszék megszervezése lett. A tanszék az ország első ilyen jellegű önálló egysége volt. Munkájának egyik első eredménye a Nemzeti Informatikai Infrastruktúra Alapítvány (NIIF) pályázatán elnyert székesfehérvári regionális központ kiépítési lehetősége volt. Ezzel megalapozta nemcsak a kar, hanem a város felsőoktatási intézményeinek Internetes elérési lehetőségét. Munkatársaival közösen szervezett az oktatóknak hazai és nemzetközi térinformatikai tanfolyamot. Így viszonylag hamar országos, ill. nemzetközi szintű elismerést szerzett. 1995-ben Idrisi (Clark University, USA) Regionális Tudásközponttá vált a Kar. 1995-től a Tanszék tagja lett az UNIGIS távoktató egyetemi hálózatnak. Ettől számítva minden évben sikerült egy-egy  EU projektet nyerni, ami nagyban hozzájárult a Főiskola oktatási fejlesztéseihez. Ezek a projektek (OLLO, DLG, PRONET, UNIPHORM, SDiLA, LIME) megmutatták a távoktatás létjogosultságát, a kar rugalmasságát a posztgraduális képzésekben. A módszer tette lehetővé - többek között - a Nemzeti Kataszteri Program Oktatási projektjében a vezető szerep elvállalását.  A tanszék rövid idő alatt a kezdeti három főállású oktatói létszámról 8-9 fős egységgé növekedett. Ezt az oktató gárdát a térinformatikai vállalkozásokkal kiépített jó kapcsolatoknak köszönhetően, rendszeresen 2-5 fő ösztöndíjas segíti. A professzor úr tevékenységének fontos eredménye, hogy az ERASMUS EU program keretében beindulhattak a diákcsere kapcsolatok Ausztriával, Hollandiával és Spanyolországgal.

1999-ben habilitált és egyetemi tanári kinevezést kapott.

2001-ben, sikeres pályázat után, a kar főigazgatója lett, s két cikluson át eredményesen vezette a kar munkáját.  Kis mértékben átalakította a Kar struktúráját, korszerűsítette a vezetést. Folyamatos és sikeres pályázati tevékenysége révén számos nagy volumenű projektet irányított, illetve irányít jelenleg is munkatársai segítségével. Ezek jelentős része nemzetközi együttműködés keretében zajlik, amelyek egyben a munkatársak szakmai fejlődését is eredményezik. Vezetői tevékenysége alatt alakult meg az Általános Jogi Tanszék, mely a szervezői képzést támogatja. A kutatási tevékenység támogatására kezdeményezte a kihelyezett Térinformatikai Technológiák Tanszékének FÖMI-vel közös létrehozását.

Az interaktív elektronikus médiával támogatott oktatás illetve tanulás (computer-based learning / training újabban e-Learning) fontosságát felismerve formálta a kar oktatásfejlesztési törekvéseit (OLLO, DLG, PRONET, UNIPHORM, SDiLA, LIME). Ezeket tovább erősítette NetCAMPUS, NODE (Networked Open Distance Education) és az URBAX projekt. Munkatársaival sokat tett az oktatási portál fejlesztése érdekében. Elkészült az eGEO rendszer (www.egeo.hu), melyet kezdetben saját programozói fejlesztésben, majd 2003-tól a GeoView Systems támogatásával egy speciális portálfejlesztő keretrendszerben, végül a Moodle rendszerben vált oktatási portállá.

2004-ben ismételten sikeresen pályázott a főigazgatói feladatra. Második ciklusa során a GEO főiskolai karból egyetemi karrá változott. A változást segítette, hogy sikerült doktori programot szervezni az Erdőmérnöki Kar támogatásával. A teljes elismerés másik feltételeként irányításával Birtokrendező MSc szakot alapított a Kar, jelenleg folyik a szakindítási eljárás a MAB keretében. 
Irányításával illetve támogatásával a Kar rendkívül sikeres pályázati tevékenységet folytatott az infrastruktúra fejlesztése terén is. Ezek eredményként létrejött a főépület bővítése HEFOP támogatással, a Budai úti campus PPP keretben, melyhez a Kollégium felújítása is társult. Sikeresek voltak a műszerfejlesztési pályázatok is, melyek révén a Kar ismét a legkorszerűbb mérő és feldolgozó eszközökkel rendelkezik.

Legismertebb kutatási területei:

  • digitális domborzatmodellezés,
  • térbeli elemzések megbízhatósága,
  • térbeli döntések támogatása,
  • távoktatási módszerek és eszközök, e-Learning.

Legfontosabb megbízatásai:

  • a FIG Oktatási Bizottságának elnöke,
  • a FIG Foundation Igazgató Tanácsának tagja,
  • az MFTTT FIG Nemzeti Bizottság elnöke,
  • a Geodézia és Kartográfia Szerkesztő Bizottságának tagja,
  • az EuroPACE  Igazgató Tanácsának tagja,
  • a magyar UNIGIS elnöke.

Szakirodalmi tevékenysége hazai és nemzetközi konferenciák, kiadványok mellett alapképzési és továbbképzési jegyzetek formájában is megjelenik magyar és angol nyelven egyaránt.

Kitüntetését több évtizedes oktató, kutatói és vezetői tevékenysége, 7 éves főigazgatói illetve dékáni munkája, iskolateremtő munkája indokolja.