A 2017 októberében indult, három évesEU ERASMUS+ IRSEL (Innovation onRemoteSensingEducation andLearning ) projekt fő célkitűzése a távérzékelés széleskörű társadalmi népszerűsítése, ennek megfelelően oktatási platform kialakítása, valamint ahhoz kapcsolódó gyakorlatorientált tananyagfejlesztés két ázsiai ország, Kína és Thaiföld számára. A megvalósuló innovatív oktatási platform, a BSc és MSc képzésbe is beépíthető e-Learning tananyagok hozzájárulnak a két ázsiai ország távérzékelési szaktudásához, és ezzel az alkalmazások széleskörű elterjesztéséhez.
Az első év munkájának összegzésére, az egyes feladatkörök felelőseinek beszámolójára és a következő időszak cselekvési tervének részletes megvitatására került sor 2018. november 27-29 között az észak-kelet thaiföldi Khon Kaenben. A vendéglátó Khon Kaen University gondosan készítette elő a három napos találkozót, melyen mind a négy európai, a két kínai és a két thai egyetemnek is több, a projektben közreműködő oktatója volt jelen. Az Óbudai Egyetem részéről Dr. Földváry Lóránt, Dr. Márkus Béla, Verőné Dr.Wojtaszek Malgorzata és Balázsik Valéria vettek részt az éves találkozón.
A megbeszélésen nagy hangsúlyt kapott a közösen fejlesztett 20 oktatási modul jelen helyzete és feladatai. A modulok mindegyike a távérzékelés más-más alkalmazási területét dolgozza fel, és az elméleti ismeretanyag mellett olyan gyakorlati példákat szolgáltat, melyek a bemenő adatok és szoftverek hozzáférésén keresztül teljes részletességgel vezetik végig a hallgatót a feldolgozás folyamatán, biztosítva így a feladatmegoldás gyakorlati elsajátításának lehetőségét. A találkozó programjának ez a része eredményezte a legtöbb hozzászólást, hiszen hat ország (4 európai és 2 ázsiai) nyolc egyetemének oktatási módszertana került felszínre és megvitatásra. Teljes mértékben érvényesült a projekt elvárásai közt megfogalmazott „nemzetköziesedés elősegítése”, hiszen hallhattunk érvelni a holland egyetem képviseletében brazil kollégát, a bangkoki egyetem részéről pedig indiai kolléganőt! A vitát követően végül döntés született a tananyagok egységes jellemzőit illetően.
A megbeszélésen Dr.Sarawut Ninsawattól (Asian Institute of Technology – AIT) elhangzott egy beszámoló a projekt keretében kialakításra kerülő „Tudásközpont” jelenleg már megkezdett eszközbeszerzéseiről. (http://irsel.eu/cluster-meeting-of-e-cbhe-projects-in-bangkok-thailand-21-november-2018/)
A vendéglátó egyetem (KKU) oktatói kisebb kirándulást szerveztek a résztvevőknek. A várostól 50 km-re lévő farmon „kígyó show” kápráztatott, vagy éppen rettentett el bennünket, majd visszafelé egy buddhista központot jártunk végig. Mindezeket élményben felülmúlta az a fesztivál, amelyet Khon Kaenben rendeznek évente, és idén éppen ott tartózkodásunk idejére esett. A város utcáit ellepték a régió népviseletbe öltözött táncosai, akik a kihelyezett hangszórókból jövő thai népzenére tökéletesen egyszerre táncoltak, a korábbi éveket túlszárnyalva 73 000-en, és ezzel az esemény bekerülte a Guinness rekordok közé!
A találkozó harmadik napján megbeszélésre kerültek a külső szakértői értékelések, a projektben előírt megvalósíthatósági tanulmány, valamint a 2. projektév feladatai és a teljesítési határidők.
Reményeink szerint a projekt a tudásbázis kialakításával hozzájárul mind Európában, mind Ázsiában a távérzékelési technológiák széleskörű alkalmazásához, mely a szakterületenként (pl.: természetvédelem, mezőgazdaság, erdészet, halászat stb.) eltérő adottságokra és igényekre is adaptálható, egyben elősegíti a távérzékelés tudományterületén a felsőoktatás minőségének javítását.
http://geo.amk.uni-obuda.hu/index.php/hirek/51-intezeti-hirarchivum/371-erasmus-meeting-thaifoldon#sigProGalleria6a2a9ea6bd