Az ÓE AMK Geoinformatikai Intézeté-ben 2021. augusztus 25-27-én szemé-lyes részvétel mellett, sikeresen lezaj-lott a 25. jubileumi GISOpen konferen-cia. Amikor a földmérőket, geoinforma-tikusokat, térképészeket és kapcsolódó szakterületek képviselőit 1996-ban, el-ső alkalommal hívták össze Székesfe-hérváron a Pirosalma utcában, a szer-vezők sem gondolták, hogy egy több évtizeden át, töretlen érdeklődés mellett zajló, országos konferencia alapjait rakják le.

Az ÓE AMK Geoinformatikai Intézetében 2021. augusztus 25-27-én személyes részvétel mellett, sikeresen lezajlott a 25. jubileumi GISOpen konferencia. Amikor a földmérőket, geoinformatikusokat, térképészeket és kapcsolódó szakterületek képviselőit 1996-ban, első alkalommal hívták össze Székesfehérváron a Pirosalma utcában, a szervezők sem gondolták, hogy egy több évtizeden át, töretlen érdeklődés mellett zajló, országos konferencia alapjait rakják le. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a vírushelyzet miatt a tavalyi év online formában bonyolított konferenciája után, az idei évben augusztusra halasztott időpontra az eddigieknél is többen, 260-an regisztráltak. A zsúfoltság elkerülése érdekében további két előadóban is biztosították a szervezők az előadások kivetítőn történő követését.

A konferencia megnyitóján köszöntőt mondtak Nagyné Dr. Hajnal Éva az Alba Regia Kar kutatási dékánhelyettese, Dr. Tóth Balázs a Miniszterelnökség Ingatlan-nyilvántartási és Térképészeti Főosztályának vezetője, Mészáros Attila Székesfehérvár MJV alpolgármestere, Kolossa József a Lechner Tudásközpont ügyvezetője és Légrádi Gábor a Nemzeti Földügyi Központ gazdasági és vidékfejlesztési elnökhelyettese. A jubileumi konferencia apropójából Dr. Pődör Andrea, a Geoinformatikai Intézet igazgatóasszonya köszönetet mondott Dr. Márkus Bélának, a Nyugat-magyarországi Egyetem Geoinformatikai Kar (az Intézet jogelődje), egykori dékánjának a GISOpen konferencia kezdeményezőjének, elindítójának, aki egyben az első majd’ 20 évben a konferencia szakmai szervezését is végezte.

Az ország minden részéről érkeztek a geodézia, a geoinformatika és a térinformatika szakterületek képviselői, földhivatali dolgozók, magán- és kisvállalkozók, műszerforgalmazók. Közülük sokan a GEO-ban végeztek, de a volt geósok mellett más, közeli szakterületek képviselői is visszajáró résztvevői a konferenciának a történelmi Magyarország egész területéről. Az újdonságokat és aktualitásokat bemutató előadások mellett sokan, nagy érdeklődéssel várták a plenáris előadások utáni programként meghirdetett fórumot, hogy a konferencia „Szakmai jövőkép 25 év tapasztalatával” mottójának megfelelően, némi útmutatást kapjanak az elkövetkezendő évekre. Az esti állófogadás jó alkalmat biztosított a fórumon megkezdett, de be nem fejezett kérdések megvitatására, vagy csak jóízű baráti beszélgetések folytatására.

A konferencia második napján kapott helyet az elmaradhatatlan műszerkiállítás, ahol számos újdonságot mutattak be a forgalmazók. A délutáni program két szekcióban zajlott. A nagyelőadóban folytatódtak a földüggyel kapcsolatos előadások, míg a párhuzamos szekció témája a precíziós gazdálkodás volt. A kar Geoinformatikai Intézetében, az idei tanév őszi félévében negyedik alkalommal indult a „Precíziós gazdálkodási szakmérnöki szakirányú képzés”, amely iránt az előző éveknél is nagyobb volt az érdeklődés, így 28 - zömében agrár- és műszaki végzettségű - diplomás szakember kezdte meg tanulmányait. A konferencia második napját az UNESCO szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékébe sorolt „Selmeci hagyományok” szerint megtartott, jó hangulatú szakestély zárta.

A harmadik napon is választhattak két szekció előadásai közül a résztvevők. Az előző évekhez hasonlóan, idén is több előadás témája kapcsolódott az űrkutatáshoz, a műholdas adatnyeréshez, földmegfigyeléshez, így ezek az előadások külön szekciót kaptak.

Ezekről bővebb beszámoló az ŰRVILÁG űrkutatási hírportálon olvasható:
https://www.urvilag.hu/hazai_kutatohelyek_es_uripar/20210902_urprogram_szekesfehervaron?fbclid=IwAR2OWZMm6gepG0mq0ZGF1m72FK4LgmQkqc7PJvBbIuW5i7rrFLlICfsCQmI

A konferencia témái széles skálán mozogtak, így mindenki talált számára új ismereteket nyújtó előadásokat, megismerhette a szakterület legújabb lehetőségeit az adatnyerés, adatfeldolgozás szempontjából, a fórumnak köszönhetően hallhatott a szakterületet érintő kihívásokról, problémákról és azok megoldásának kilátásairól.

A 2021-es GISOpen konferencia ezúttal is eleget tett a 25 évvel ezelőtt megfogalmazott célkitűzéseknek, így tervezzük a folytatást jövőre is. Továbbra is várjuk majd a meghirdetett időszakban az érdekes témákat feldolgozó előadásokat, a földügy szakembereinek és a szakmai kérdések iránt érdeklődőknek a jelentkezését.

A GISOpen 2021 konferencia előadásai elérhetők az alábbi webcímen:
http://w20.gisopen.hu/index.php/eloadasok-2021

Balázsik Valéria